Screenshot 2021-09-18 at 16.08_edited.jpg

zvykněte si věnovat pozornost dechu - svému primárnímu propojení se životem 

ETUDY PRO DECH I

napsala Lenka Ryšková

motiv k hudbě k dechové meditaci Gabriel Pospíšil

grafická úprava Lucie Andělová

20201223_161339.jpg

ETUDY PRO DECH I

Cvičení pozornosti pro dech a posturu těla

E book obsahuje:

- 7 lekcí věnovaných dechu

- 2 krátké lekce přípravné
- 6 videí vysvětlující dechové pozice

- 6 videí k prohloubení pozornosti k určitému vjemu dechu v těle 

- 7 videí s dechovým cvičením v pozicích (délka cca 6:30 min, 7. lekce 16:30 min)

etudy ukazky rozcv.jpg

ROZCVIČKA

Velmi krátká sestava cviků pro zpřítomnění a základní rozhýbání těla.

vdeo ukazy67_edited.jpg

CVIČENÍ POZORNOSTI

Obvykle vleže budeme věnovat pozornost určitému vjemu dechu v těle. 

video ukazk11.jpg

VYSVĚTLENÍ POZIC

Správné nastavení těla a pozornost vůči postuře pomohou korektivnímu účinku pozic pro držení těla.

video ukazky 22.jpg

DECHOVÉ POZICE

Pět pozic pro pěstování plynulého dechu. Vjem dechu, kterému jsme se věnovali ve cvičení pozornosti vleže, nyní přeneseme do statických pozic.

Věnujte si 7 minut dýchání denně.
Ucítíte změny a přínos během dne,
ve Vaší náladě, ve Vašem zdraví. 

Kvalita našeho dechu zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu naší energie a schopnost být přítomní v plném potenciálu ve svém životě.

Pěstovat pozornost k dechu, nalézt jeho svobodu a sílu, je pro nás skvělá příležitost, jak být sami se sebou, věnovat čas sobě  a spojit se s přítomností našeho bytí.

Cvičit dech není jako cvičit kliky. Dech podléhá autonomnímu nervovému systému a s tím se můžeme domluvit jen prostřednictvím pozornosti. A ano, bránice jako hlavní dýchací sval možná potřebuje posílit, ale možná také uvolnit. Stejně tak mezižeberní svaly. Je-li práce s dechem komplexní a jemná, náš mozek a tělo změny k lepšímu zaintegrují a přijmou do dlouhodobého vyladěného fungování. Čas věnovaný dechu a jeho sladění s tělem a myslí je investice, kterou si pro sebe určitě dopřejte.

Jak s e-bookem pracovat?

E-book je pojetím praktická příručka, není to povídavá kniha o dechu. Chcete-li teorii, hledejte jinde, doporučuji např. knihu Tao dechu, autor Dennis Lewis.
 
Kniha obsahuje 7 lekcí, v prvních šesti se vždy nejprve budeme věnovat určitému aspektu dechu, například pozorování dechu nebo vnímání dechu v bedrech. Poté, co zvědomíme vjem, na kterém pracujeme, jej přeneseme do dechových pozic. Ty jsou velmi jednoduché, abychom mohli pozornost dát vjemu, který pěstujeme. 
Korektní postura a správný dech jsou spojené nádoby, jedno bez druhého nefunguje. Toho využijeme a pozorností k postuře těla zlepšíme dech. A naopak.
Videa Vás cvičením provedou, můžete se přidat :)

zlepšíte hloubku a kapacitu svého dechu

objevíte, jak pomoci dechu klidnit svou mysl

naladíte se sami na sebe

zlepšíte energii a posturu svého těla, to Vám pomůže při jakýchkoli běžných činnostech, ať přebalujete dítě, jedete na kole nebo se chystáte mluvit na prezentaci

cvičit si můžete doma v pro sebe vhodném časování

těšit se z plodů své praxe je radost

20210903_101034_edited.jpg
 

FAQ / často se ptáte:

Jaký formát e-book má?


V souboru, který si stáhnete, jsou dva formáty: epub a pdf
E-book obsahuje videa. Musím mít připojení k internetu?


Ano, ke shlédnutí videí potřebujete internet. V e-booku jsou linky, kterými se prokliknete na videa, která jsou uložena na vimeu, koukáte na ně na tomto úložišti.
Chci cvičit bez připojení k internetu. Jak to mám udělat?


Určitě to jde. Budete cvičit bez videa, ale v e-booku jsou všechny Instrukce i obrázky, jako nápověda to stačí. Napoprvé doporučuji shlédnout video Vysvětlení pozic a pak už si můžete dýchat sami. Pokud byste chtěli dýchat s hudbou, stáhněte si ji na stránce Všechna videa, která je uvedena v e-booku na konci knihy nebo na konci lekcí 1-7.
Jak dlouhé jsou lekce? Kolik času mi cvičení zabere?


V minimální verzi je cvičení na 10 minut, ideálně na 20-25. Lekce jsou naporcované na části tak, abyste si mohli volit praxi podle času, který máte.
Ideál je zajet si rutinu cvičení tak, abyste sami se sebou nelicitovali, jestli dneska zrovna ještě potřebuejte utřít prach nebo naložit pračku, takže Vám na cvičení zbude méně času, ale abyste si vyčlenili alespoň 20 minut na cvičení. Bez debat. U nové lekce při prvním cvičení ještě přidejte čas na vysvětlení pozic. Možná si dejte jednu lekci na týden a pak ji opakujte už bez části Vysvětlení pozic. Posloupnost cvičení by měla být : 1/ kratinká Rozcvička. 3:45 min 2/ Posturální cviky ano nebo ne, cca 2 min 3/ Cvičení pozornosti k dechu 4 - 8 min
4/ pokud je to nová lekce, pak Vysvětlení pozic (7-14 min), jinak jen podle potřeby 5/ Dechová cvičení 6:15 min (dlouhá lekce 16:39 min) celý obsah knihy je v další otázce
Je tohle kniha pro jógíny?


Ne. E-book je určen každému, kdo chce zlepšit svůj vztah k dechu a kvalitu dechu. Je určena spíše začátečníkům a všem, kdo chtějí s dechem více kamarádit.
Jaká hudba je použita k dechovým cvičením?


K dechu nám hraje opakující se motiv z hudby Gabriela Pospíšila, který je průkopníkem v oživování tradice Solfeggio frekvencí.
Zmínky o těchto frekvencích sahají do starověku, kdy byly součástí gregoriánských chorálů zpívaných především v gotických katedrálách.
Kombinace těchto tónů má sílu proniknout do hlubin podvědomí a silně podporovat léčení a transformaci. Solfeggio frekvence mají vliv na DNA, biopole i fyzické orgány lidského těla. Povznášejí tělo i ducha.. Duše K o Solfeggio frekvencích
(Jaroslav Dušek a Gabriel Pospíšil): https://www.youtube.com/watch?v=Y7gky53BuOI
Jaký je přesný obsah knihy?


ÚVOD
JAK NA TO
ZDROJE CVIČENÍ
PŘÍSTUP
POSTURÁLNÍ ÚVAHY
ROZCVIČKA
LEKCE PŘÍPRAVNÁ PRVNÍ Lokomotiva
LEKCE PŘÍPRAVNÁ DRUHÁ
Posturální hrátky
LEKCE PRVNÍ Pozorovatel
videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 5:38 min Vysvětlení pozic 14:37 min Dechové pozice 6:30 min
LEKCE DRUHÁ Uvolněný hrudník videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 6:18 min Vysvětlení pozic 8:53 min Dechové pozice 6:12 min
INTERMEZZO Dýchání v chůzi LEKCE TŘETÍ Vnímání bránice videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 3:40 min Vysvětlení pozic 14:08 min Dechové pozice 6:15 min
LEKCE ČTVRTÁ Bedra, ledviny videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 7:00 min Vysvětlení pozic 6:41 min Dechové pozice 6:30 min
LEKCE PÁTÁ Křížová kost videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 8:04 min Vysvětlení pozic 7:03 min Dechové pozice 6:19 min
LEKCE ŠESTÁ Boční žebra videa: Rozcvička 3:45 min Cvičení pozornosti vleže 7:13 min Vysvětlení pozic 10:00 min Dechové pozice 6:19 min
LEKCE SEDMÁ Pozice video Dechové pozice 16:39 min
O autorce

20210903_101015_edited.jpg

"Vyšokovalo mě, že neumím sedět na zemi. Člověk by od sebe očekával, že neskončí na pozici, která by měla být brnkačka. Kupodivu i když tohle není knížka o stretchingu, dech a pozornost nějak pomáhají... Změny se dějí. Dobrý."

— Josef

20200905_075401.jpg

"Vyhovuje mi, že můžu cvičit s videem. Nechce se mi číst a nechce se mi přemýšlet, co mám cvičit dál. Chci vypnout. Dechová cvičení jsou ideál. Trochu mi vadí, že musím myslet na pozici těla, ale Lenka říká "tonusek je třeba", no tak tonusek... musím ho tam nahodit... :)"

— Eliška